Křtiny zaútočily na přední pozice a podařilo se jim získat prvenství. Zákolany, Choteč a Jince si tak o jedno místo pohoršily. Václavovice se propadly až na konec Webparády. Suchdol nad Odrou se dostal na páté místo a odsunul Batňovice na šestou pozici.

Křtiny

Karel Ferschmann: Městys Křtiny má velmi zajímavě a jednoduše uspořádaný web, ve kterém se dobře hledá požadovaná informace. Z pohledu zveřejňování povinných informací nemám připomínky, stránky jsou naplněny informacemi a svislá lišta dobře navádí návštěvníka po jednotlivých odstavcích. Dobrý nápad je TV Infokanál. Abych jenom nechválil, tak jen pár drobností: opět stálý nešvar z pohledu těch, kteří hůře vidí. Slabě zelené písmo na bílém podkladě se špatně čte. Při přečtení nadpisu v rubrice Úřední deska jsem se lekl: Výpis z usnesení. Mám rád zápisy, méně jen usnesení, ale ještě z nich výpis, to už jsem měl strach, co v dokumentech najdu. Naštěstí je tam toho zveřejněno dost, aby občan pochopil, o čem zastupitelstvo městyse jednalo. Na webu mi chybí otevřené fórum pro diskuzi s občany.

František Kroutil: Nadchlo mě rozvržení stránek do sekcí Pro občana, Pro turisty a Pro poutníky. Křtinskému poutnímu místu tato logika členění obsahu sluší. Stránky jsou na první pohled koncipovány velmi jednoduše, o to přehlednější pocit jsem z nich měl. Čekal bych, pravda, více informací o životě obce, ale i tak si člověk obrázek dokáže udělat. Zaujala mne chytrá výzva všem, kteří se naleznou na zveřejněných fotografiích, a nebude se jim to zrovna líbit, aby se ozvali administrátorovi, nebo naopak výzva k zaslání vlastní reportáže z akce s fotografiemi. K tomuto můžeme místní organizátory jedině povzbudit, podle zveřejněných pozvánek zde totiž panuje velmi čilý kulturně-společenský ruch. Svůj prostor zde dostává také infokanál zřejmě místní kabelové televize a jeho informační obsah, přehledně se doberete také vydání místního zpravodaje.

Marek Přecechtěl: Městys Křtiny svou internetovou prezentací ukazuje, jak se dají perfektně skloubit moderní webové standardy, barvy, grafika, typografie s místem a tradicí. Prezentace je krásně kontrastní s bílo-šedým pozadím, černým textem se světle zelenými nadpisy, které propojují design stránek s obecním erbem. V sekci věnované autorskému týmu webové prezentace se dočteme, že na tvorbě a plnění stránek se podílí osm lidí. Na výsledku je to znát. V horní části webu je jako první přepínač šablony pro slabozraké následován erbem městyse s prezentací pěti fotografií. Tento oblíbený a rozšířený prvek zde však plní jen statickou funkci – nelze se proklikem na obrázek dostat do poutané události či sekce. Hlavním navigačním prvkem na stránkách je vertikální menu, které je rozděleno do sekcí Pro občana, Pro turisty a Pro poutníky. Díky drobečkové navigaci je návštěvník vždy perfektně informován, kde se právě nachází. Úvodní stránka obsahuje výpis sedmi nejnovějších aktualit. Další struktura webu, ať už se jedná o Úřední desku, Vyhlášky, Zastupitelstvo, Krizové situace či Kontakty, je velmi dobře vyřešena. Tvůrci se celkem vtipně vypořádali s jazykovými mutacemi – dali totiž na stránky odkazy na Wikipedii pojednávající o městysu v angličtině a němčině. Přes velký cit pro detail a barvy je obrovská škoda malého používání fotografií na stránkách kromě tematických částí. Návštěvník fotografie nenajde ani v takových sekcích jako je O Křtinách, Historie, Kam na výlet, Ubytování. Další drobností jsou neoznačené odkazy směřující na vložené soubory. Stačila by ikonka, která by jasně označila odkaz směřující například na PDF soubor, podobně jak jsou zvýrazněny odkazy směřující pryč ze stránek.

Václav Sýkora: Stránky městyse Křtiny jsou přehledné, občan se v nich snadno orientuje. Poskytují dostatek informací o veřejné správě, jen jsem nenalezl žádné formuláře – i v sekci povinně zveřejňovaných informací je uvedeno, že formuláře jsou v dokumentech na stažení, chybí však odkaz a dokumenty jsem nenašel ani jinde. Přestože stránky mají sekci Pro turisty i Pro poutníky, nezveřejňují žádné fotografie. Pro potenciální návštěvníky to může být na škodu. Tento nedostatek alespoň vyvažuje facebooková stránka, kde jsou zajímavé informace i krásné fotografie. Proto dávám like jako stý v pořadí. Oceňuji aktuálnost informací o dění v obci, včetně kalendáře akcí.

Hodnocení porotců

Karel Ferschmann:
1. Zákolany, 2. Křtiny, 3. Choteč, 4. Suchdol nad Odrou, 5. Václavovice, 6. Batňovice, 7. Jince

František Kroutil:
1. Jince, 2. Křtiny, 3. Zákolany, 4. Choteč, 5. Batňovice, 6. Suchdol nad Odrou, 7. Václavovice

Marek Přecechtěl:
1. Křtiny, 2. Choteč, 3. Zákolany, 4. Suchdol nad Odrou, 5. Jince, 6. Batňovice, 7. Václavovice

Václav Sýkora:
1. Zákolany, 2. Václavovice, 3. Jince, 4. Křtiny, 5. Choteč, 6. Suchdol nad Odrou, 7. Batňovice

Za parádou (hodnotí pro vás Evžen Vaněk)

1. Choteč
2. Křtiny
3. Suchdol nad Odrou
4. Václavovice
5. Zákolany
6. Blatňovice
7. Jince
Originalita

Originalita Městyse Křtiny je v jednoduchosti řešení, ve výraznosti navigace, v jemné animaci záhlaví, vše dobře navozující výraznou lesnickou tradici místa. Suchdol nad Odrou přináší na úvodní stránce velké, výrazné grafické plochy, animace a na první pohled skvělou navigaci. Výrazná originalita webu ale bohužel začíná a končí s úvodní stránkou.

Design
Městys Křtiny uplatnil dvousloupcový design s výraznou a čitelnou navigací, která neodrazuje od prohlížení obsahu. Postupným a intuitivním proklikáváním se odhaluje stále podrobnější obsah prezentace a také propojení s dalšími weby, například stránkami mariánského poutního místa. Suchdol nad Odrou uplatnil velmi moderní design s velkými grafickými plochami a možná i s příliš dynamickou animací na úvodní stránce. Moderní rozbalovací vícesloupcová navigace je bohužel v nižších podkategoriích hůře čitelná. Výraznost designu se však nepodařilo udržet v rámci celého webu.

Nápady a multimédia
Městys Křtiny přináší zajímavý a jednoduchý TV info kanál ve flashovém provedení, PDF zpravodajství i fotogalerie a videa na YouTube.

Zdroj: Veřejná správa č. 14 / 2013

Ocenění pro náš projekt
Štítky: